Μουντομπάσκετ: Πρεμιέρα με νίκη για την εθνική, κόντρα στην Ιορδανία

Ιορδανία - Ελλάδα 71-92: Νικηφόρα πρεμιέρα για την εθνική στο Μουντομπάσκετ Facebook Twitter
Φωτ.: ΕΡΑ
0

Με νίκη ξεκίνησε τις εμφανίσεις της στο Μουντομπάσκετ η εθνική ομάδα μπάσκετ καθώς επικράτησε της Ιορδανίας με 92-71.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα επιβλήθηκε της Ιορδανίας στη Μανίλα και το «Mall Of Asia Arena» στην αυλαία του 3ου ομίλου του Μουντομπάσκετ έχοντας ως κορυφαίους τους Γουόκαπ και Λαρεντζάκη, ενώ ο επόμενος αγώνας της εθνικής θα είναι τη Δευτέρα (15:40) με αντίπαλο τις ΗΠΑ. Ωστόσο, το ματς που θα κρίνει την πρόκριση της «γαλανόλευκης» στη φάση των «16» είναι αυτό της Τετάρτης (15:40) με τη Νέα Ζηλανδία.

Η Ιορδανία ξεκίνησε καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκε 10-4, αλλά η εθνική αντέδρασε και με μπροστάρηδες τους Ρογκαβόπουλο και Λαρεντζάκη έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη 19-14. Στη δεύτερη περίοδο η εθνική ανέβασε ακόμη περισσότερο την απόδοσή της και με ηγέτη τον Τόμας Γουόκαπ έκλεισε το ημίχρονο με το σκορ στο 46-33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ωστόσο, η εθνική χαλάρωσε με αποτέλεσμα η Ιορδανία, που είχε ως κορυφαίο τον NBAer Ραλίρ Χόλις-Τζέφερσον, να πλησιάσει στο -4 (60-56). Η τέταρτη περίοδος βρήκε το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να προηγείται με 6 πόντους (66-60) με τους διεθνείς μας να καταφέρνουν να μεγαλώσουν τη διαφορά και να φτάνουν τελικά στη νίκη με 92-71.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 33-46, 60-66, 71-92.

Διαιτητές: Κόντε (Ισπανία), Κάτο (Ιαπωνία), Ατάρντ (Ιταλία)

Οι συνθέσεις:

ΙΟΡΔΑΝΙΑ (Ουεσάμ Αλ-Σους): Χαουάς, Ιμπραχίμ 10 (2), Χαμαρσέχ 1, Μπζάι 11 (3), Χουσεΐν 2, Ζαΐντ Αμπάς 6 (2), Χασέμ Αμπάς 1, Καναάν, Χόλις-Τζέφερσον 24 (1), Αλναϊνταουί 2, Ντουβερίογλου 14.

ΕΛΛΑΔΑ (Δημήτρης Ιτούδης): Γουόκαπ 13 (3), Ρογκαβόπουλος 10 (2), Λούντζης 7 (1), Λαρεντζάκης 19 (3), Μποχωρίδης 4 (1), Παπαγιάννης 8, Παπανικολάου 6, Παπαπέτρου 13 (1), Θανάσης Αντετοκούνμπο 9 (1), Χατζηδάκης 3.