Κολύμβηση: Πρωταθλήτρια Ευρώπης η Ντουντουνάκη στα 100 μ. πεταλούδα

Ευρωπαϊκό Υγρού Στίβου-Κολύμβηση: Χρυσό μετάλλιο η Ντουντουνάκη στα 100μ. πεταλούδα	Facebook Twitter
0

Πρωταθλήτρια Ευρώπης αναδείχθηκε η Άννα Ντουντουνάκη στα 100 μ. πεταλούδα, καταρρίπτοντας το πανελλήνιο ρεκόρ.

Η 26χρονη πρωταθλήτρια της κολύμβησης τερμάτισε σε 57.37 στον τελικό του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που διεξάγεται στη Βουδαπέστη, για να κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο στα 100 μ. πεταλούδα.

Μαζί της, στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου, θα ανέβει η Γαλλίδα Μαρί Γουατέλ, η οποία τερμάτισε στον ίδιο χρόνο, ενώ το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Λουίς Χάνσον, από τη Σουηδία.

Η Ντουντουνάκη, που ήδη έχει πάρει το «εισιτήριο» για τους Ολυμπιακούς αγώνες του Τόκιο, είχε κατακτήσει το χάλκινο μετάλλιο στα 100 μ. πεταλούδα στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Γλασκώβης, πριν από δύο χρόνια.

0

Αθλητισμός / Νεκρός 25χρονος ποδηλάτης σε ατύχημα στο γύρο της Αυστρίας- Είχε αγωνιστεί και στην Ελλάδα

Φέτος, ο Αντρέ Ντρέγκε είχε φέρει μερικά από τα καλύτερα αποτελέσματα στην ποδηλατική του καριέρα, κερδίζοντας καλές θέσεις στον Γύρο της Ρόδου και στον Γύρο Νοτίου Αιγαίου
LIFO NEWSROOM

Αθλητισμός / Euro 2024: Αγγλία – Ελβετία και Ολλανδία – Τουρκία διεκδικούν τα δύο εισιτήρια για τα ημιτελικά

Οι δύο αναμετρήσεις έχουν φαβορί, αφού Αγγλία και Ολλανδία θεωρούνται διεκδικητές του Euro 2024 - Ελβετία και Τουρκία έχουν δείξει ότι δεν είναι τυχαία οι εκπλήξεις της διοργάνωσης