Κολύμβηση: Ασημένιο μετάλλιο η Δράκου στα 50μ. ελεύθερο

Κολύμβηση: Ασημένιο μετάλλιο η Δράκου στα 50μ. ελεύθερο Facebook Twitter
Νόρα Δράκου/ Φωτ.: Glomex
0

Η Νόρα Δράκου πήγε για μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Βελιγραδίου και τα κατάφερε.

Η δεύτερη θέση στα 50μ. ύπτιο έδωσε κίνητρο στην 32χρονη πρωταθλήτρια, που έκανε μία απίθανη κούρσα στον τελικό των 50μ. ελεύθερο και πήρε δεύτερο ασημένιο μετάλλιο, χάνοντας μόλις για τρία εκατοστά του δευτερολέπτου από την Ουγγαρέζα Πέτρα Σενάνσκι.

Η Δράκου τερμάτισε στο εξωπραγματικό 24.59, διαλύοντας το πανελλήνιο ρεκόρ (24.89) που είχε σημειώσει στον προκριματικό ενώ έπιασε και το όριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού.