Ο Lennart Neubauer κερδίζει το 1ο του EFPT Surf Opening 2023 στην Αυστρία

Αυτή είναι η πρώτη νίκη του Lennart Neubauer σε διαγωνισμό.

Μέσα σε 4 ημέρες στη λίμνη Neusield και ανάμεσα σε 21 διαγωνιζόμενους, ο Lennart απέδειξε την αγωνιστική του συνέπεια και βρέθηκε στην πρώτη θέση του Freestyle Pro Tour 2023.

Η πρώτη διοργάνωση του EFPT Surf Opening για το 2023 ολοκληρώθηκε στη λίμνη Neusield στην Αυστρία, με 4 ημέρες αγώνων. Ο άνεμος ήταν με το μέρος των αθλητών την πρώτη μέρα και επέτρεψε στους διαγωνιζόμενους να διασχίσουν τα νερά της λίμνης σε freestyle και έπειτα σε tow-in ρυθμούς. Στο τέλος της πρώτης ημέρας αναδείχθηκαν 4 αθλητές: ο Lennart Neubauer, ο Jacopo Testa, ο Steven Van Broeckhoven και ο Sam Esteve.

Έπειτα από ένα χρόνο απουσίας από το Tour το 2022 εξαιτίας ενός τραυματισμού, όπου και πέρασε τον περισσότερο του χρόνο στο APC (Athlete Performance Center) στην Αυστρία, ο Lennart επέστρεψε πολύ δυναμικά.

Παρόλο που στους πρώτους γύρους του διαγωνισμού βρέθηκε αντιμέτωπος με κορυφαίους windsurfers, ο Lennart χρησιμοποίησε τα πανιά του για να κερδίσει τον Yentel Caers, πρώην παγκόσμιο πρωταθλητή και πρωταθλητή Ευρώπης, και να βρεθεί στον ημιτελικό αντιμέτωπος με τον Van Broeckhoven. Και ενώ ο καιρός δεν ευνοούσε τους αθλητές, κατάφερε να βγει μπροστά και να φτάσει στον δεύτερο ημιτελικό την πρώτη ημέρα του διαγωνισμού. Στον ημιτελικό, επίσης, βρέθηκαν αντιμέτωποι ο Testa ενάντια στον Esteve.

Την επόμενη ημέρα, ο καιρός δεν επέτρεψε την ανάδειξη του νικητή, ενώ οι αθλητές δοκίμασαν διάφορα tricks για να εντυπωσιάσουν.

Στόχος της τρίτης ημέρας ήταν ένας μονός αποκλεισμός, για να πραγματοποιήσουν στη συνέχεια τον γύρο της επιστροφής και να αναδειχτεί ο νικητής. Η ένταση ήταν αισθητή στον αγώνα της επιστροφής. Ο αέρας είχε εξασθενίσει, όμως ο Lennart ύψωσε για άλλη μια φορά τα πανιά του και κέρδισε την πρώτη θέση. Στη δεύτερη θέση βρέθηκε ο Steven Van Broeckhoven και το βάθρο ολοκληρώθηκε με τον Jacopo Testa.

“Νιώθω απίστευτα! Το να κερδίσω το double ήταν κάτι τρελό για εμένα, γιατί ήταν δύο τελικοί στη σειρά και είναι η πρώτη φορά που βρίσκομαι σε τελικό FPT, πόσο μάλλον να κερδίζω και δύο. Είμαι πολύ χαρούμενος που είμαι εδώ!

Lennart Neubauer

Αυτή είναι η πρώτη νίκη του Lennart Neubauer σε διαγωνισμό και απέδειξε ότι την αξίζει με τη μεγάλη προσπάθεια και αφοσίωση που έδειξε στον αγώνα. Έτσι, στον επόμενο διαγωνισμό που θα πραγματοποιηθεί στο Vieste της Ιταλίας, θα φοράει τη κίτρινη φανέλα που «έκλεψε» από τον προηγούμενο leader του tour, Youp Schmit.