Εμμανουήλ Καραλής: Τα δάκρυα χαράς και η αγκαλιά με τον Πετρούνια

Εμμανουήλ Καραλής: Τα δάκρυα χαράς και η αγκαλιά με τον Πετρούνια Facebook Twitter
Φωτ: Getty
0

Ξέσπασε ο Εμμανουήλ Καραλής μετά την κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου στο άλμα επί κοντώ στον τελικό των Ολυμπιακών Αγώνων.

Ο Εμμανουήλ Καραλής δάκρυσε όταν κατάλαβε πως κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο κι αμέσως μετά πήρε αγκαλιά τον Λευτέρη Πετρούνια, που παρακολουθούσε από τις κερκίδες τον μεγάλο τελικό του επί κοντώ.

Φωτ: Eurokinissi

Εντυπωσιακός ο Εμμανουήλ Καραλής στον τελικό του άλματος επί κοντώ των Ολυμπιακών Αγώνων. Πέρασε με την πρώτη τα 5.90μ, ενώ είχε αποτυχημένη την πρώτη προσπάθεια του στα 5.95μ. Ο Καραλής με τον προπονητή του πήραν το ρίσκο να αφήσουν τα 5.95 μ. και να πάει ο Έλληνας πρωταθλητής στα 6μ. Οι αντίπαλοι του δεν κατάφεραν να περάσουν τα 5.95 μ. και έτσι ο Έλληνας πρωταθλητής εξασφάλισε την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο.

Την πρώτη θέση πήρε ο «διαστημικός» Ντουμπλάντις με παγκόσμιο ρεκόρ 6,25μ, ενώ δεύτερος ήταν ο Αμερικανός Σαμ Κέντρικς με 5,95μ.