Κολύμβηση: Στο δεύτερο σκαλί του βάθρου ο Μάρκος στα 800μ. ελεύθερο

Κολύμβηση: Στο δεύτερο σκαλί του βάθρου ο Μάρκος στα 800μ. ελεύθερο Facebook Twitter
0

Ο Δημήτρης Μάρκος πρόσθεσε άλλο ένα μετάλλιο στην εντυπωσιακή ελληνική συγκομιδή στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κολύμβησης του Βελιγραδίου.

Ο Ελληνας πρωταθλητής κατέλαβε τη δεύτερη θέση στα 800μ. ελεύθερο με 7:48.59, βελτιώνοντας και το πανελλήνιο ρεκόρ (7:49.97) που είχε σημειώσει στις 13 Φεβρουαρίου, στο Παγκόσμιο της Ντόχα. Νικητής αναδείχθηκε, όπως αναμενόταν, ο Ουκρανός Μιχάιλο Ρόμαντσουκ, ο οποίος τερμάτισε σε 7:46.20 και κατέκτησε τον τρίτο τίτλο του στο αγώνισμα, ενώ τρίτος ήταν ο Ούγγρος Ζάλαν Σάρκανι με 7:49.29.

Όπως το συνηθίζει, ο Μάρκος έμεινε σχετικά πίσω στο πρώτο μισό της κούρσας (κινείτο μεταξύ 6ης και 7ης θέσης), την οποία οδηγούσε ο Τούρκος Κουζεϊ Τουντσελί. Μετά τα 400μ., κι ενώ ο Ρόμαντσουκ πέρασε μπροστά και «καθάρισε» τον αγώνα, ο 23χρονος κολυμβητής του ΑΝΟ Αργυρούπολης άρχισε να κερδίζει έδαφος, ανέβηκε γρήγορα δεύτερος και κράτησε ως το τέλος, παρά την πίεση αρχικά του Πολωνού Κριστόφ Τσμιελέφσκι και στο τέλος του Σάρκανι.

Το ασημένιο μετάλλιο του Μάρκου είναι το πρώτο της Ελλάδας στο αγώνισμα (και γενικά στις μεγάλες αποστάσεις του ελεύθερου) και το έκτο της χώρας μας στο Βελιγράδι. Ο ίδιος είναι ο πρώτος που ανεβαίνει για δεύτερη φορά στο βάθρο της φετινής διοργάνωσης, αφού ήταν και μέλος της ομάδας 4Χ200μ. ελεύθερο που κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στην πρεμιέρα των αγώνων.