Κολύμβηση: «Χρυσός» και ο Στέργιος Μπίλας στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα

Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κολύμβησης: «Χρυσός» και ο Στέργιος Μπίλας Facebook Twitter
Ο Στέργιος Μπίλας στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα
0

Ο Στέργιος Μπίλας κατέκτησε την κορυφή στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κολύμβησης του Βελιγραδίου, στα 50μ. πεταλούδα.

Ο 23χρονος Στέργιος Μπίλας κατέκτησε την κορυφή, χαρίζοντας στη χώρα το δεύτερο χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Βελιγραδίου, μετά τον Απόστολο Παπαστάμο που αναδείχθηκε πρωταθλητής Ευρώπης στα 400μ. μικτή ατομική. Ο 23χρονος κολυμβητής κατέλαβε την πρώτη θέση στον τελικό των 50μ. πεταλούδα με χρόνο 23.15.

Αυτό είναι το πρώτο  μετάλλιο της Ελλάδας στο συγκεκριμένο αγώνισμα και το δεύτερο χρυσό στη δεύτερη μέρα του πρωταθλήματος, κάτι που δεν είχε καταφέρει ποτέ πριν στην ιστορία των Ευρωπαϊκών Πρωταθλημάτων. Για τον Στέργιο Μπίλα, αυτή αποτελεί σημαντικότερη επιτυχία της καριέρας του μέχρι σήμερα.

Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα: Τα αποτελέσματα του τελικού στα 50μ. πεταλούδα ανδρών