Χρυσό ο Χρήστου, ασημένιο ο Μακρυγιάννης στα 100μ. ύπτιο στο Ευρωπαϊκό κολύμβησης Facebook Twitter
Χρήστου - Μακρυγιάννης/ Φωτ.: Χ
0

Μετά τους Γκολομέεβ, Μπίλα (50μ. ελεύθερο), η Ελλάδα πανηγύρισε και δεύτερο «νταμπλ» με τους Χρήστου, Μακρυγιάννη να κυριαρχούν στον τελικό των 100μ. ύπτιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Βελιγραδίου.

Ο Απόστολος Χρήστου και ο Βαγγέλης Μακρυγιάννης κατέλαβαν τις δύο πρώτες θέσεις στον τελικό των 100μ. ύπτιο, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Βελιγραδίου, βελτιώνοντας το «1-3» που είχαν κάνει πριν δύο ημέρες στα 50μ., το πιο βασικό όμως είναι ότι οι χρόνοι τους ήταν εκπληκτικοί.

Ο Χρήστου, που κατέκτησε το τρίτο χρυσό της καριέρας του και πρώτο στο συγκεκριμένο αγώνισμα (όπου ως τώρα είχε ένα ασημένιο και τρία χάλκινα), τερμάτισε στο εκπληκτικό 52.23, τη δεύτερη καλύτερη επίδοσή του μετά το 52.09 που είχε κάνει το 2022, στο Παγκόσμιο της Βουδαπέστης. Ο Μακρυγιάννης είχε δείξει ότι μπορεί να «κατέβει» τα 53 δευτερόλεπτα και το επιβεβαίωσε, συντρίβοντας το ατομικό του ρεκόρ με 52.83.